Konečné řešení vodácké otázky „Jak využít řeku Dravu“ je po letech meditací jasné. Staré koryto – Stara struga této mohutné, 750 km dlouhé řeky ve Slovinsku lákalo už léta. Ve spojení se 450 km dlouhým Rakousko-Slovinsko-Chorvatsko-Maďarským Murem to byla opravdová seakajaková výzva a tak jsme se vydali na cestu „tak trochu na Balkán“. I když, kde je Drava a Medimurje a kde je „Balkán“. Jak to tam tedy vlastně s tou Starou strugou doopravdy je a k čemu by nám mohla být v budoucnu dobrá řeka Mur – Mura….
Drava pod slovinským Mariborem je využívána pro průtočné elektrárny na obtokových kanálech s rezervoáry umělých jezer, kudy teče většina její vody. Takový styl Gabčíkovo, ale v menším, zato zas čtyřikrát po sobě na 120-ti kilometrech. Jisté je po této „expedici“ jedno. Jet souvisle „na těžko“ Starou strugu nelze. Zato jsme dali s převozem tři z pěti možných úseků pod přehradami, vždy v délce něco přes 20 km a nemělo to chybu! Přírodní proudící řeka se štěrkovými náplavkami, občas s kameny a padlými stromy, v korytě 20-40 m3/sec. (střední voda na Dravě je 300-400 m3/sec) Krása nesmírná. Města směrem po toku jsou starobylá Ptuj, Ormož a Varaždin, všechny se stejnojmennými nádržemi a končí se na soutoku s Murou pod obcí Legrad. Samozřejmě jsme si nechali něco „na příště“ a následně dva další dny se pověnovali Muru, tedy Muře…
Mura je řeka veskrze hraniční, tvoří na svém dolním toku hranice mezi Rakouskem, Slovinskem, Maďarskem a Chorvatskem. Díky hraničnímu pásmu tak vznikla slušná lesní divočina. A také neustále vytahujeme cestovní pasy na několika kontrolách při přejezdech. Chorvatsko si zatím „Schengen“ nevysloužilo a tak přejezd přes „zelenou hranici“po vodě jsme bez permitu neriskovali. Snad za rok za dva? Oblasti sevřené do klínu obou významných řek se říká Medimurje. Vzorek Muru jsme dali na Chorvatské části toku, z km 76 ze Sv. Martin pri Muri na km 53 skela-přívoz Novakovec. Výstupiště a tábořiště na přívozech jsou pohodová, řeka v dolní části převážně přírodní, bez regulace a od Letenye na soutok u Legradu nějakých dobrých více než 30 km už zcela bez možnosti přístupu k vodě. Lesy a močály lužní všude kolem. Takže nějaký rok počkat, dočkat se a 150 km svižné vody bez jezů a překážek je k mání. Ze Spielfeldu v AT do Legradu v CRO, s krásnými lesy kolem a doporučeným průtokem raději pod 100 m3/sec, by to mohl být do sbírky další pěkný kousek. Možná i raději na lodi třeba vzducholodního typu, asi tak čtyřdenní splav? Záleží, kolik poteče, odkud se vyrazí… a tak…
Zážitky zájezdové? Vesměs pozitivní, protože tenhle zájezd jsme si ve tříčlenné skupině fakt užili. Do sytosti potábořili a popádlovali. A nejenže se podařilo „konečné řešení Dravské otázky“. Vznikl i produkt zcela jasný a čitelný: Mura ASHC (Austria – Slovenia – Hungaria – Croatia…)
Foto převážně dokumentační z dílny Zdeny Czudkové a taky pár LZT.
První serie, dokument oblasti zájmu v Medimurje. Druhý snímek ukazuje jezera a zelené moře kolem Mury. Dále soutok Drava – Mura, ve skutečnosti si Drava udělala, asi nedavno, zkratku lesem!!! (levý horní roh – obr.3)
Obrazy z úseku Maribor – Ptuj. Ty další jsou to samé krasomilno…
Ptujsko jezero je vlastně taková „betonová vana“ co vytéká do kanálu… Ty další, opět to samé…
Obrazy z Dravy, další úsek, k tomu soutok v reálu na ř.km 236. Tolik ještě zbývá Dravě do Dunaje…
A jsme na Muře. Na snímku rozebraný les v korytě. A nebyl jen jeden. Další výjevy, vodní mlýn, přívoz – skela a tábořiště luxusní…
Dojíždíme Muru a vydáváme se na autoturist prohlídku…
… následně si slibujeme, že i přes to, jak je to těžké, vodáky zůstaneme…(smile)
LZT – září 2015