Český les jih na počátku června po ledovém máji nás vítá. Hranice nejistě pootevřená, kempy konečně také, situace nejasná, koráč na ústupu, ale veselo na první pohled v zemi české moc není…
O CHKO Český les, vyhlášené od roku 2005, vám toho v současnosti i mnohovědoucí Wikipedia moc nepoví. Snad pár řádků textu pouze. Rozdělený dálnicí D5 na dvě části sever – jih o ploše téměř pětiset km plošných, z 80 % pokrytý lesy. Předmětem zájmu je tentokrát část jižní, po poslední jeho cykloturistické návštěvě před roky dvaceti. Zachovalý přírodně, dalo by se říci do dnes opomenutý v rozvoji, se stopami doby bývalého hraničního pásma „železné opony“. Dominantní je vrchol hory Čerchov (1042 mnm.), ale i pár dalších vrchů kolem 900 mnm. co se tváří dost horsky. Příhraniční cyklotrasa č. 36 kopíruje hranici a je v oblasti tou hlavní výletní trasou. Za nástupiště k okruhům doporučují se např. obce na hraničních přechodech jako Lísková nebo Železná, dobré startoviště najdeme v Caparticích, lyžařském středobodu oblasti. Jedinečné krasomilné místo je náhorní plošina u přechodu v Pleši. Začínat tůry v údolí pod hřebenem bych moc nedoporučoval. Ale kdo se rád dře…
Kemp v „lázeňské“ obci Babylon pod Čerchovským vrcholem je možná trochu retro, ale poklizený, příjemný a na návštěvníky natěšený.
Na první pohled to vypadá, jako by to nebyly žádné hory, ale jen malebné lesy s pastvinami. Cykloturista ale musí být připraven nejen na náhorní planiny od Železné, kolem Diany až k Rozvadovu. Ve směru k jihu ku Čerchovu rozhodně nepodceňovat, kola horská se sejdou, cesty často rozbité, převýšení nenápadná, ale táhlá…
Objevování zaniklých osad způsobených vysídlením německého obyvatelstva a vznikem „železné opony“ je dobrá motivace na cíle cest a okruhů cykloturistických. Není jich málo…
K Chodsku patří neodmyslitelně historie tzv. selských bouří ve druhé půli sedmnáctého století. A k tomu pravdy a fikce vzniku a legend tehdejších událostí těžkých časů po válce třicetileté. V Újezdu u Domažlic najdeme památník Jana Sladkého. Ve dvorci patřícímu jeho rodině pěknou muzejní expozici, kde návštěvníkům souvislosti těch příběhů pěkně a stručně objasní…
Počkali jsme si na počasí a vyplatilo se. Klidně mohu říci, že navštívená oblast je určitě z kategorie těch „pro znalce“ a doufejme, že vydrží „neobjevená“ ještě nějaký čas…
LZT – červen 2021