• SPOLEČNOST KZT
  • HOME
  • AKTUAL
  • AKCE OUTDOOR
  • COMMENT
  • MEDITACE
  • HISTORIE

SWEDEN SKARGARD – ŠVÉDSKÁ SOUSTROVÍ

Švédská souostroví jsou opravdu ideální sekajakářská destinace.

Myslím, že kvůli takovým a podobným jsem se před lety začal zajímat o vodácké odvětví seakajaking a proto si také pořídil „námořní“ kajak. Zavádějící překladové označení „mořský kajak“ si řada, možná nejen českých pádlistů, vyložila jako „hurá s kajakem na moře“. Dovolím si oponovat. Pádlování po moři je při tamějších vzdálenostech neskutečná marnost nad marnost a nepotřebná dřina, ale taky celkem zbytečně nebezpečná činnost. Moře je dravec, co se valnou část času zdánlivě líně povaluje a pak vyrazí. Viděli jsme, zažili jsme, možná trochu víme po letech na moři svoje…

Švédská souostroví – Sweden skargard, jsou skupiny ostrovů na východním baltickém pobřeží Švédska. Dělí se na několik lokalit označených místními názvy a turistický průvodce říká, že obsahují asi 25000 ostrovů větších i menších, na délce pobřeží něco přes čtyřista kilometrů. A určitě jsou význačným přírodním divem celé země. Naše výprava navštívila dvě lokality. Díky čekání na dovoz dílů na opravu auta z Česka jsme se neplánovaně dostali do nejjižnější ostrovní oblasti, Karlskrona skargard. Nachází se v zálivu u přístavního města Karlskrona. Oblast svým rozsahem nabídne asi třídenní vyžití na vodě při obvyklé délce tripu kolem (15 NM – asi 30km za den). My jsme dali na rozjetí dva pěkné výjezdy „nalehko“ z kempu a po opravě auta vyrazili na sever do Stockholm skargard…

Stocholmské souostroví je asi nejvýznamnější ostrovní oblastí. Podél pobřeží se táhne asi 120 km, zasahuje také hluboko do vnitrozemí a navazuje na největší jezero v oblasti, Maelaren. Tady už vyrážíme „natěžko“. První čtyřdenní trip jedeme v severní části souostroví, z trajektového přístavu Kapellskar. Po přejezdu do střední části Stockholm skargard startujeme v oblasti Ingaro. Zde dáváme třídenní akci kolem velkých ostrovů Namdo a Runmaro. Trip končí v přístavu Stavsnas, který je pro střední oblast také asi jako nástupiště nejvhodnější. Odtud potom přejíždíme na jednodenní „citykajaking“ z kempu Angby ve Stockholmu. Závěrečný den zájezdu pak následuje prohlídka města a návštěva muzea lodi VASA. Tenkrát v roce 1628 to chlapi nějak dost zk… Plavba lodě skončila na dně zálivu po necelé míli plavby. Vasa muzeum je poměrně sugestivní zážitek a dá se tam pár hodin pobýt. Za vstupné 110 SEK to na „odporně“ předražené Švédsko celkem ujde.

Modré nebe nad Švédskem nám v horkých červencových dnech léta 2010 vydrželo celý pobyt, moře občas fouklo, ale spíš jen postrašilo, táboření a pobyt na ostrovech vůbec byl úžasný zážitek. K většině ostrovů se dá „doskákat“ využitím skrytu jiných ostrůvků a skalisek, podobně jako při splavu proudné řeky. A tak plavby po volné vodě nebylo nijak nadbytek, pořád bylo na co se koukat. Několikrát jsme zajeli až k „vnějším souostrovím“, převážně rezervacím s nádherným skalními lokalitami. Kajak na rozdíl od jachet ve zdejších mělkých vodách jede všude celkem bez obav. Navigace nám šla ve spleti ostrovů taky „dost dobře“. Jednak s pohybující se mapou v GPS, ale jezdili jsme zejména hodně sportovně „na náměry“, tedy pomocí navigačních trojúhelníků, jak já říkám „na pravítka“.

Šest účastníků zájezdu, členů volného sdružení vodácké skupiny „Kotva“, bylo i přes všeobecně známé cestovní útrapy auto-trajektové cesty do Skandinavie určitě spokojeno. Na akci se k nám ještě průběžně na pár dnů přidali další borci. Osamělý pádlista Lumír Drápal… http://www.drapal.cz , kterému jsme dovezli další zásoby na jeho mnohotýdenní cestu, kterou jede podél pobřeží Finska a Švédska. A známý dálkový seakajakář Dušan Festa s přítelkyní Sylvou, mířící s kajaky dál na Alandské souostroví. Ti vlastně skupině zachránili zájezd dovozem autodílů z Česka, za což jim velmi děkujeme. Neschopnost několika švédských opraven se k věci postavit a vyřešit, byla celkem udivující. Na druhou stranu pochvala švédům za jazykovou znalost angličtiny, v podstatě s každým dotázaným všech věkových skupin si lze promluvit „společným jazykem“.

K místním názvům uvedeným v textu nutno dodat, že v podstatě každý obsahuje nějaký podivný znak na samohláskách a tudíž se ve švédštině čte kdoví jak. Sestavu teamu tvořili Ivan MOBY Žák jako kapitán a starší kuchař, Petr Drobek Kudera za řidiče, pokladník a fotograf Raďas RP Pospíšil, logistik a zdravotník Petr Bruno Křivánek, Zdena Zdenča Czudková jistila všechny ostatní funkce a moje maličkost jako navigátor a mladší kuchař. Níže uvedená fota pocházejí z přístroje účastníka zájezdu pana Radka RP Pospíšila, Vasa-muzeum jsem si ve špatných světelných podmínkách zvěčnil sám…

FOTO:

Kajakáři na okraji ostrovů u trajektové cesty do Finska… Lumír Drápal jako host dostal dar od naší gastronomické rady teamu, dort z polní kuchyně. Kvalita a kultura stravování patří ve skupině k velmi sledovaným prvkům. V takové kuchyni je radost vařit. Viz. např.mladší kuchař v akci při přípravě večeře…

Typická ostrovní krajina má tisíce podobných podob…

City kajaking ve Stockholmu, to jsou zejména četné obří mosty nad sítí průplavů a kanálů.

Vasa muzeum je silný a poučný zážitek. Lodní mauzoleum zvenčí, makety a staletí stará skutečnost…

Nakonec přímořské motivy…

 

LZT – červenec 2010

« NA VLNÁCH ŘEK SAALACH A SALZACH
SDH PELEJOVICE 100 LET A SRAZ RODÁKŮ »

MOTTO

Vítám Vás na Cákalských stránkách...

Zdravím všechny pravidelné i náhodné návštěvníky mých osobních webových stránek. Zachycuji zde písmem a fotem svoje zážitky a poznatky z cest, okolní události, myšlenky a názory, trochu své i jiné historie.

Věřím, že Vás tu na Cákalských stránkách něco z uvedených článků, zpráv nebo meditací zaujme a třeba i inspiruje...

LZT

Napište nám

lzt@kzt.cz

cakal@kzt.cz

Webmail
© Cákalské stránky