Ústředním prvkem celého příběhu obsaženého v knižní sbírce Rodinná Odyssey 1821 – 2021, je vystěhovalecký osud rodiny Veselých, původem z Hýskova u Berouna… Rodina pod vedením prapraděda Josefa Veselého *1821, vysídlila v roce 1878 do carského Ruska, do země Ukrajinské. Za lepším živobytím, podtrženém hospodářskými pobídkami. Následovalo pak obtížné období vystěhovalecké stabilizace a zlepšení životních podmínek. Navazujícím obsahem pak jsou popisy vesměs dramatických návratů jednotlivých členů rodiny do Čech v časech mezi a poválečných. Příčina jasná, revoluce v roce 1917 a následná „sovětizace společnosti“. Místy hodně „silné čtení“. Výstižně to popisuje v textu svých pamětí předek František Mikuláš *1859…“až přišla ta nešťastná válka, pak ta hrozná revoluce, ta nás zničila, veškerá práce přišla nazmar“.
Na počátku ideje Odyssey bylo rozhodnutí strýce, žijícího od roku 1969 v Kanadě, sestavit několik písemností a fotek do uceleného historického přehledu o předcích s pokračováním až do současnosti. A vydat knižně. Jako sbírku na památku předkům, připomenutí ještě žijícím pamětníkům a pro uvědomění si souvislostí generacím dalším. A jak už to bývá, dílo začalo nabírat hromadícími se příspěvky příbuzenstva na rozsahu. Až jsme se z počátečních dvou set dostali na téměř tři sta stran formátu A3! Od počátku založení sbírky, přes provedení tisku až do uzavření distribuce několika desítek výtisků do širší rodiny, to bylo devět měsíců „rozdělaného případu“. Moje maličkost přistoupila do projektu svými skromnými přehledy „Kdo byl kdo – Genealogie rodiny“. Slovo pak dalo slovo a následně jsem „povýšil“ na důvěrníka vydání. A tak jsme se strýcem pokračovali na korekturních a tiskových přípravách pospolu, až do „úplného vítězství“. No užili jsme si zábavy, „někdy až moc“…
A tak jsem se seznámil zejména při distribuci s řadou „tetiček a strýčků“, potomků účastníků vystěhování a dalších potomků až do dnes. Doplnění a upřesnění vlastních přehledů také nebylo zanedbatelné. K tomu vyjasnění příběhu mého děda Václava *1900″, zatčeného ve skupině čechů „bandou bolševickou“ (myslím NKVD) v roce 1930 a poslaného do vyhnanství. Na pět roků „do severních teritorií“. Kde dostal dalších osm! Bolševik nebyl troškař, v zájmu idejí a „světové proletářské revoluce“! Stačil „závadný původ“ nebo „plán postupu z Moskvy“ a už to šlo! Sbírku doplňují i kopie přeložených dokumentů z výslechů získaných z archivů NKVD před několika roky. Ve čtyřech historických kapitolách sbírky je věnováno se popisu stavu věcí společenských té doby. Dějem se prolíná i několik příběhů jiných rodin z české vystěhovalecké kolonie…
Z dnešního pohledu, v porovnání s touto minulostí, naše stesky nad neutěšeností stávající situace a dění jsou často opravdu nevýznamné. To si asi uvědomí každý, kdo zalistuje…
Digitální tvar díla samozřejmě existuje, kdyby snad někdo z osob spřízněných tisk neobdržel, byl nedopatřením opomenut nebo se přihlásil k rodině s opožděním. Tak tato možnost tady jest…
LZT – leden 2022 (… a jistě brzy dojde i na přídavek pár dobových fotek)