Francie je opravdu veliká země… Vyznat se ve spleti relativně známých názvů historických zemí, regionů a departementů je někdy docela potíž, protože se všemožně prolínají. Po přejezdu rozsáhlé oblast centrální vysočiny (Massif Central) přes Clermont Ferrand (C.F.) a Brive přijíždíme do regionu Perigord. Tam v údolích řek Dordogne a Vezere se nalézáme v oblasti nejstarších nálezů osídlení Evropy člověkem Neanderthalským a Kromaňonským. Turista by v toto prostoru měl rozhodně zahájit návštěvou města Les Eyzies de Tayac na dolní Vezeře, kde se nachází informační a školící centrum pro prehistorické osídlení oblasti. Tam si každý vybere co chce vidět a navštívit a ušetří spoustu času hledáním a pátráním. Jeskyně a naleziště osídlení, středověká opevněná města, hrady a zámky na skalách nad údolím. Info, průvodní materiály a stálá expozice každého navede a vybaví potřebnými materiály…
V údolí řeky Dordogne navštěvujeme známou krápníkovou jeskyni Grotte de Lacave, kamenné město Rocamadour, opevněné město Martel. Cestou mezi Lacave a Rocamadour míjíme prehistorický park a typickou farmu na výrobu kozích sýrů. Při plavbě na kánoi po úseku Dordogne z Vitrac do Beynac et Cazenac (22 km) obdivujeme z vody vápencové skály, skalní město La Rogue Gageac a hrady na okolních skalách. Lidová vodní turistika se provozuje na úseku asi 120 kilometrů této řeky, stejně tak na Vezere, množství půjčoven a osvěžoven, sta kanoíi na vodě a další tisíce se jich povalují na březích…
Na Vallée Vezere máme jen jeden den a stíháme prohlídku nejvýznamnějšího skalního opevněného města La Rogue Saint-Christophe (určitě stojí za návštěvu… ZDE), skalního opevněného sídla Maison Forte de Reignac a jeskyni s pravěkými rytinami Les Combarelles. V oblasti pak patří k nejznámějším jeskyně s ktkresbami poblíž města Montignac zvaná Lescaux II., v Les Eyzies pak nalezneme francouzské národní muzeum „Museé National de Prehistoire“ a v nedaleké obci Cro Magnon jeskyni, kde byla r. 1868 nalezeno několik koster našeho přímého lidského předchůdce. No bylo by toho klidně na týden. Čeká nás ale oceán a Gaskoňsko…
Míříme přes Bordeaux na jihozápadní pobřeží k zálivu Arcachon a kempujeme u města Biscarrose, asi 8 km od pobřeží. Několik vnitrozemských jezer za pásem oceánského pobřeží umožňuje koupání v době, kdy se oceán v gaskoňském zálivu rozbouří. Návštěvnost je zde celkem vydatná, ale není přelidněno. Má se za to, že francouzi sem rádi jezdí za relativně teplým mořem a zbytek Evropy zatím okupuje jejich jižní pobřeží v Provence a Camarque. V oblasti navštěvujeme pobřežní města Biscarosse Plage a Arcachon, největší písečnou dunu v Evropě, Dune du Pilat a samozřejmě nechybí máčení se v Atlantiku za vydatného příbojového vlnění…
Poslední autoturistický výlet vede již směrem do vnitrozemí Akvitánie přes vzorek oblasti, které říkám Gaskoňský les a celým jménem se to jmenuje Parc Naturel Regional des Landes de Gaskogne. Obří borový les (Des Landes) na ploše mnoha desítek tisíc km2, uměle vysazovaný z důvodu písečné eroze již od předminulého století. Cestou přes Pissos a Sore zastavujeme několikrát. Pořád je co prohlížet. Ale v Buzet sur Baise už čeká loď a posádka…
Následuje řada foto… Centre Accueil de la Prehistoire v Les Eyzies… Doporučený start po oblasti…
Město Rocamadour je velká atrakce a plné návštěvníků…
Řeka Dordogne je vyhlídková a relax trasa se vším všudy…
La Rogue de Gageac, další ze skalních měst, pod ním Beynac nad kempem, a my vodáci…
La Rogue St. Christophe, kdysi skalní město pro tisíc obyvatel…
Atlantický oceán působí jako oceán, mohutně, taktéž Dune du Pilat i lesy Les Landes…
Rozdíl v eleganci v technice výstupu mezi dámou a pánem je zjevný…
Les Landes de Gaskogne, neboli Gaskoňský les zblízka…
LZT – září 2010