A tak se stalo, že máme na střeše FVE, fotovoltaickou elektrárnu. Hit posledních dvou roků 2022 – 23…Vyvolaný byl před lety „zelenou sektou“ a nyní urychlený tím vším současným mezinárodním chaosem. První velká vlna „energie ze slunce“ vyvrcholila někdy kolem roku 2010. Nedobré pocity z tehdejší hurá akce čas mezitím trochu zahladil, i když zahlazení lumpárny za „extra money“ maloodběratelů asi sotva půjde kdy zcela strávit. Po několikaleté pauze pak přišla vlna druhá. Tentokrát se rozlila z polí, luk a strání především na střechy chalupníků. Štědrá dotační politika EU a našeho „novodobého socáku“, jak teď u nás říkáme současnému zřízení, z akce udělala nakonec přijatelný byznys i pro lidové investory…
Než do roka a do dne budeme moci spočítat, zač tenhle „trhák“ opravdu stojí, chtěl bych se nad ním trochu ideově teoreticky zamyslet. Nejprve nad tzv. cenou obvyklou těchto „jednoduchých staveb“. Ono se především a hlavně nejedná o stavbu, ale „stavebnici“! Cena „obvyklá“ pro takovou domovní FVE (5,5 až 6,5 kWp max výkonu) se včetně DPH vygenerovala a ustálila na nějakých lehce přes 500 litrů korun českých. Myslím, že to byla hezká „ministerská práce“, vypočíst výši dotační podpory, aby to všem dobře vyšlo. Když pak máte dílko hotové, získáte pár poznatků jak se věci mají, trochu se povrtáte v tom co a jak a za kolik, vyjdou zajímavá čísla…
Sečteme-li obvyklou cenu komponentů v prodejních internetových cenách, bez dph v době realizace, t.j. cca polovina l. p. 2023, dostaneme se na nějakých cca 270 až 290 tis. czk plus/minus. Tyto ceny již obsahují pořizovací a dopravní náklady dodavatele! Pak připočteme dph ve snížené sazbě platné ve 2023, tj. 15% z ceny, tedy za asi cca 70 tis. Na montáž s dopravou na místo, revizní zprávu, lehkou administrativu s distributorem a státní dotací nám pak zbyde pěkných, téměř 200 000 czk na tzv. „vlastní výkony“. Šikovná tříčlenná montážní četa vystřihne takové dílko za nějakých 70 max. 80 hodin práce, i s dopravními časy a fasováním materiálu. Paní v kanceláři případu povolením a dotaci také chvilku pověnuje, řekněme šichtu, a i kdyby dvě! Řekl bych, slušně placená lopota na tuzemské poměry, na hodinu výkonu, s jednoduchými výrobními prostředky! Pro neznalého čtenáře pak doplním, že dotační titul na takové dílko v čase realizace obnášel právě těch něco málo přes 200 tisíc czk….
Kolik roků pak může být návratnost na takový běžný RD se spotřebou 4-6 MWh za rok, ve stávajících cenách elektro? Do roka a do dne si snad příští září povíme reál. A taky nechci být předčasně „špatným prorokem“. Odhad první zní, pro cenu „s dotací“ bude myslím 10 roků dobrý výkon, bez dotace se zřejmě jedná o takový menší ekonomický nesmysl. Stavebnice FVE (účetně 3. odpisová skupina), to jest 10 roků odpisu. A tak doufejme v ještě min. dalších 10 roků provozu a výdělku, pokud se něco „zlého“nepřihodí. Připočíst k dobru věci je ale také třeba dobrý pocit „investora správňáka“ z osobního přispění na velký hit doby, „zelenou dohodu“! A to je určitě dostatečně COOL!!!
Jedno už vím ale dnes po „pár dnech“ jistojistě. FVE opravdu nutně potřebuje přímé, jasné slunce! Tvrzení, že stačí denní světlo, je „blábol“. Nevyrobí skoro NIC!!!Do roka a do dne trvalo od podpisu smlouvy, než panely počaly generovat. Nejen pro vlastní užitek, ale také nějaký ten přivýdělek. Montážní firma se při realizaci také trochu „zacyklila“ několika nepřesnostmi. Nakonec konec dobrý a čas opět pomůže zahladit. Na trhu přece máme i další podobné kousky „ať to stojí, co to stojí“! Třeba rozdávání na „dům po babičce“, na kotlíky, na zateplováky nebo příspěvky na elektromobilitu. Trochu se nám to tu tedy jaksi zvrtlo v nějaký novotvar socáku. Tak asi bude potřeba se s tím sžít a přijmout dobré úmysly, že je to tak správně, spravedlivě a EKO. A mít radost z toho, že jsme s FVE „zase o krok dál“! Snad to půjde!
LZT – leden 2024